top of page

Informácie sú postupne aktualizované.

 

Zahraničné lektorky a lektori

 

  • Kyoko Ono, klinická psychologička, expresívna arteterapeutka (JP)

Director of Institute of Expressive Arts therapy in Tokyo and also the director of NPO called Artwork Japan in Tokyo. She gives workshops and lectures in Expressive Arts Therapy and gives training course of Person-Centered Expressive Arts Therapy(which established by Natalie Rogers). She also gives private practice through the Institute. She teaches Expressive Arts Therapy at the graduate school of Kanagawa University, allso gives workshops of Expressive Therapy for various organizations. She gives courses and workshops on how to use expressive arts for facilitating learning for children through NPO.

She is a certified clinical psychologist and has been working in the medical field, educational field and industrial field over 20 years.

She has been worked with various population including youth and elders using Expressive Arts Therapy. She is also certified expressive arts therapist and she is a pioneer to introduce Expressive Arts Therapy in Japan.

Selected Publications

Ono, Kyoko.(2011) Expressive Arts Therapy for Healing and Self-growth. Tokyo: Iwasaki Gakujyutu Publisher.

Ono, Kyoko.(2005) Introduction to Expressive Arts Therapy. Tokyo: Seishin Shobou Publisher.

[Translations]

Rogers, Natalie(1993). Creative Connection: Expressive Arts as Healing. Palo Alto, CA: Science & Behavior Books. Inc. Translated into Japanese in 2000 by Ono, Kyoko and Sakata, Yuko.

McNiff, Shaun(1981). The Arts and Psychotherapy. Springfield: Charles C. Thomas Publisher. Translated into Japanese in 2010 by Ono, Kyoko.

 

Prednáška:Expresívna arteterapia, história, teória a prax v Japonsku

Expresívna arteterapia v sebe zahŕňa rozličné umelecké modality: vizuálne umenie, tanec a pohyb, poéziu a príbehy, divadlo a pod. Prednáška ponúkne stručný vhľad do histórie a teórie expresívnej arteterapie a praxe v Japonsku. Teoretický základ bude ilustrovaný na príkladoch z praxe a to z psychiatrického denného stacionára, strednej školy a výcvikovej školy v expresívnej arteterapii.

 

Workshop: Budeme skúmať seba samých pomocou kresby a pohybu. Budeme čeprať z  nedávnych udalostí života zúčastnených a cez kresby a hravý pohyb môžu účastníci workshopu pocítiť príval energie a získať vhľad do seba. Workshop bude vedený v bezpečnom a voľnom priestore podľa prístupu terapie zameranej na človeka (prístup čerpá z filozofie Carla Rogersa).

 

  • Karolak Wiesław, Prof. dr hab. (PL)

Napriek tomu, že vyštudoval umenie, rozhodol sa venovať deťom s problémovým správaním, vývinovej psychológii a pedagogike. To sa odzrkadľuje aj v jeho širokom zábere činností od vzdelávania cez výtvarné projekty s deťmi, mládežou a ľuďmi s postihnutím až po jeho vlastnú umeleckú činnosť. Vo svojej tvorbe využíva rôzne umelecké média (objekty, happeningy, mail art, workshopy, divadlo, film atď.) Vystavoval v galériách a múzeách v Poľsku, Rakúsku, Brazílii, Fínsku, Nemecku, Taliansku, Nórsku, Veľkej Británii a USA. Taktiež inicioval rôzne medzinárodné umelecké projekty v spolupráci s Poľsko, Nemeckom, Rakúskom, Veľkou Britániou, Fínskom, Luxemburskom, Holandskom a Spojenými Arabskými Emirátmi.
Je autorom viac ako 2O kníh o arteterapii, edukačných filmov a prispieva do rôznych odborných domácich a i zahraničných periodík.
Je členom Európskej rady medzinárodnej spoločnosti pre vzdelávanie cez umenie (UNESCO-aff.) a prechádzajúcim vedúcim jej poľského výboru. Viceprezident KAJROS – Poľská arteterapeutická spoločnosť.
Je profesorom na Strzemiński Academy of Art v Lodži, kde založil a vedie multimediálne štúdio, hosťujúcim profesorom na Free University v Bolzane a ďalších zahraničných škôl. Je držiteľom významných ocenení ako zlatá medaila prezidenta Poľskej republiky, čestný doktorát univerzity v Bielefelde v Nemecku, Ziegfeldova cena (USA, 1999), cena za umenie ministra kultúry (1993, 1996), cena premiéra (1978, 1984).

 

Prednáška: ART like a PLAY, PLAY like an ART – Art Therapy through art and play - v harmónii s prírodou. Prezentácia a diskusia k filmom "Seno" (10min.) a "Hra" (10min.)
 

Workshop: Terapia tela a duše

Tvorením mandaly vytvárame osobný symbol, ktorý predstavuje to, kým v daný moment sme. Často nám tento symbol môže ukázať aj konflikt, ktorý máme zaseknutý hlboko v nás. Napriek tomu sa nemusíme báť tejto cesty za poznaním samých seba. V tomto prípade nie je naša temná stránka desivá, pretože tvorba mandaly je vlastne spôsob projekcie vlastných vnútorných konfliktov, čím sa od nich zároveň oslobodzujeme.

Skutočnosť, že tvoríme v kruhu nám dáva pokoj a pocit vlastnej jednoty. Kruh je náš sakrálny priestor, naše bezpečné miesto, ktoré chráni našu psyché.

Tvorba mandaly je spôsob budovania mostov medzi zdanlivo nezmieriteľnými opozitami ako aj medzi zdanlivo beznádejnými konfliktami a rozdielmi. A vďaka všetkým spomenutým elementom má mandala často aj veľký terapeutický význam.

 

Ciele workshopu:

  • Expresívna a príjemná aktivita

  • Symboly: ich pochopenie a význam

  • Vnútorné konflikty a spôsoby ako ich riešiť

 

  • Nicky Sutton, MA Art Psychotherapist (UK)

Nicky Sutton ukončila svoje arteterapeutické štúdium v roku 2007 a v súčasnej dobe pracuje v Londýne v rôznych charitatívnych organizáciách, kde sa venuje predovšetkým arteterapii v oblasti náhradnej starostlivosti a pastorálneho poradenstva na základných školách. Je klinickou supervízorkou. Pracuje s deťmi formou individuálnej a skupinovej arteterapie, vedie skupiny aj v rámci celej triedy alebo jednorázovo pri riešení konkrétneho problému.

Nicky je dobrovoľníčkou v Britskej arteterapeutickej asociácii, kde pracuje ako koordinátorka pre londýnsku členskú základňu. V roku 2008 sa Nicky podieľala na založené neziskovej organizácie „The Art Therapy Space“, ktorá bola dotovaná britským zdravotným systémom NHS, londýnskymi miestnymi časťami a charitatívnymi združeniami. „The Art Therapy Space“ ponúka individuálnu a skupinovú arteterapiu pre ľudí po infarkte,  opatrovateľov, detí v školách, dospelých s mentálnym postihnutím, ľudí bez domova a v hosteloch a ľudí nad 50 rokov.

Nicky taktiež spolupracovala v „Body-Mind Integrated“ - projekte, ktorý zahŕňal výtvarné umenie a tanečnú psychoterapiu v Londýne a Lisabone. Pred absolvovaním arteterapeutického výcviku, Nicky pracovala na štátnych projektoch v poste manažérky na podporu pacientov s onkologickým ochorením a mladistvých tehotných žien.

 

Prednáška: Skupinová arteterapia s deťmi v školskom prostredí a ich rodičmi / opatrovateľmi. Zameriame sa na psychodynamický a systemický základ skupinovej arteterapie s deťmi v školách a rodičmi / opatrovateľmi v komunitých zariadeniach.

 

Workshop: Wokshop nadviaže na prednášku. Budeme skúmať, čo je možné v skupine vyjadriť a zdieľať vo vizuálnej forme a čo je ťažké zdieľať verbálne.

 

  • Mgr. Bc. Jana Merhautová (CZ)

Profesionálne sa venuje arteterapii od roku 1997. Vyštudovala učiteľstvo na stredných školách, sociálnu prácu a odbor riadenia a supervízie v zdravotníckych a sociálnych zariadeniach. Absolvovala dlhodobý výcvik v hlbinne orientovanej psychoterapii so zameraním na arteterapiu (ČAA).
Má 13 ročnú prax v školstve a 10 ročnú prax v zdravotníctve. Od roku 2009 pôsobí vo vlastnej praxi v Děčíne, kde sa venuje skupinovej, rodinnej a individuálnej psychoterapii, supervízii, arteterapii, vedie skupiny osobnostného rastu. Externe vyučuje na UK FHS v Prahe kreatívne prístupy v supervízii. V rámci lektorskej činnosti ponúka kurzy supervíznych techník, komunikačných zručností, arteterapeutických techník atď.
Je akreditovanou supervízorkou ČAA a členkou výboru ČAA.

 

Prednáška: Arteterapia v osobnom a profesijnom rozvoji
Možnosti využitia arteterapie ako hlbinného nástroja sebapoznávania, rozvoja a zmeny. Kreatívne techniky v psychoterapeutickom a supervíznom procese, ich význam, rozsah a dopad na klienta. Zážitkový, analytický a transformačný rozmer ako súčasť celkovej procesnej práce. Progresívny a holistický prístup, ktorý využíva prepojenie expresívnych techník a systemicko - rituálnej  práce.

 

Workshop: Kreatívne techniky v supervízii
Využitie arteterapeutických technik v supervízii – supervíziu (profesionálny nástroj reflexie a sebareflexie pre pracovníkov v pomáhajúcich profesiách) možno zažiť netradičným a kreatívnym spôsobom. Napríklad systemická práca s drevenými figúrkami, výtvarné sebavyjadrenie, práca s metaforou, projektívne metódy a relaxačno-dynamické techniky.

 

 

  • Mgr. Bedřich Čermák (CZ)

Vzdelaním je pôvodne výtvarník, absolvoval Pedagogickú fakultu, odbor vychovávateľstvo a na tej istej fakulte JU odbor arteterapia a následne vyštudoval špeciálu pedagogiku. Absolvoval  štvorsemestrálny kurz „Prevence nežádoucích návyků a závislostí“ na FF UK a dlhodobý výcvik v Integrovanej psychoterapii.
Posledných 20 rokov sa venuje závislým osobám. Najprv v nízkoprahových zariadeniach  a od roku 1989 v PL Červený Dvůr, kde pracuje ako adiktológ, psychoterapeut a arteterapeut. Je členom a supervízorom ČAA.

Prednáška: 20 rokov skupinovej arteterapie v PL Červený Dvůr.
– skupinová arteterapia, jej ciele a rozvoj v psychiatrickej liečebni osôb závislých na alkoholových a nealkoholových drogách.
Workshop: Prvé stretnutie klienta (pacienta) s arterterapiou (v Pl Červený Dvůr).
Zadanie, program a ciele nadväzujú na prednášku. Workshop bude vedený zážitkovou formou.

 

 

  • PhDr. Jiří Závora, Ph.D. et Ph.D. (CZ)

Vyštudoval pedagogiku a doktoráty získal v odboroch sociálna psychológia a teória výtvarnej výchovy (PF UJEP, PF UK Praha, FSS MU Brno). Predovšetkým sa venuje fenomenologickým prístupom vo výskume vizuálnych a expresívnych prejavov človeka a kvalitatívnej metodológii vo vedách o človeku. Vyučuje psychológiu na PF UJEP v Ústí  nad Labem a ako súdny znalec so špecializáciou na forenznú expertízu písaného písma tiež na v Olomouci. Je autorom metódy PRVA, ktorú dlhodobo výskumne overuje a rozvíja a zároveň garantuje ako univerzitný kurz.

 

Workshop: "Metóda PRVA ako cesta k životnej téme zakotvenej v tele / "Phenomenological Reflection of Visual Artifact (PRVA method) as a way to embodied life theme"

Workshop je zameraný na praktické predstavenie spôsobu, akým človek získa prístup k v tele zakotvenej životnej téme či trvalejšej tematickej stope. Oba koncepty (životná téma/stopa) vychádzajú z kvalitatívneho výskumu ako výstupy psychoterapeutickej a salutogenetickej metódy PRVA (Fenomenologická Relfexe Vizuálního Artefaktu). 

Cieľom workshopu je, aby si účastníci a účastníčky našli spôsob ako rozpoznať kľúčové témy vlastného prežívania, ktoré významne ovplyvňujú ich duševný život, hoci väčšinou skryto.

 

 

 

Domáce lektorky a lektori

 

  • Doc. PhDr. Ľuboslava Sejčová, CSc. (SK)

Autorka absolvovala umelecké štúdium grafiky na SUPŠ v Bratislave (1984) a štúdium pedagogiky a psychológie na Filozofickej fakulte UK v Bratislave (1989), v roku 1995 získala na FiF UK vedeckú hodnosť kandidáta psychologických vied v odbore psychológia. Od roku 2002 pôsobí na Katedre pedagogiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a odborne garantuje študijné zameranie Pedagogické poradenstvo. Vo svojej výskumnej a pedagogickej činnosti sa venuje rozvíjaniu problematiky pedagogicko-psychologického poradenstva a arteterapie, vedie arteterapeutické skupiny študentov v rámci kurzu Arteterapeutické techniky v poradenstve.

 

Prednáška: Rozvíjajúci arteterapeutický program pre adolescentov /Rozvoj osobnosti

Vo svojom príspevku autorka predstaví rozvíjajúci arteterapeutický program pre adolescentov „Rozvoj osobnosti“, ktorý realizuje so študentami vysokej školy – Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, kde vedie kurz – Arteterapeutické techniky v poradenstve.

V programe používa techniky a cvičenia týkajúce sa skúmania výtvarných médií, cvičenia na sebapoznávanie, rodinné vzťahy, na prácu vo dvojici, skupinové obrazy a skupinové interakčné hry. Teoretickým zdrojom programu je humanistický prístup, s prvkami psychoedukačného prístupu v zameraní sa na rozvoj osobnosti, rozvoj výtvarných zručností a kreativity, sebapoznania a sebareflexie, zlepšenie komunikačných zručností, posilnenie kooperácie v skupine, zvýšenie motivácie prekonávať prekážky, orientáciu na prítomnosť a budúcnosť a posilnenie sebavedomia.

 

  • Mgr. Alexandra Dzureková (SK)

Arteterapeutickú prax vykonáva individuálnou  formou vo vlastnom ateliéri  s deťmi s poruchami učenia,  ADHD, mládežou, dospelými s duševnými ochoreniami a pod. V roku 2008 sa podieľala na založení neziskovej organizácie Claudianum, ktorá je prevádzkovateľom Rehabilitačného strediska Claudianum v Modre. Tu pracuje ako liečebná pedagogička a  terapeutka s dospelými klientmi s mentálnym postihnutím. Okrem pracovnej terapie a sociálnej rehabilitácie klientov sa venuje expresívnym terapiám – arteterapii, psychomotorickej terapii a biblioterapii.

Od roku 2009 spolupracuje ako  externá  lektorka s VŠZ a SP Sv. Alžbety v Bratislave -  Inštitút ďalšieho vzdelávania sociálnych pracovníkov, v programe Terapeutické techniky v sociálnej práci – Modul: Arteterapia.

Je členkou PRO LP – Asociácie liečebných pedagógov  a  SAA - Slovenskej arteterapeutickej asociácie.

 

Workshop: Hranice

Hranice, ktoré si vytvárame, ale aj to ako pristupujeme k hraniciam iných definuje našu osobnosť, determinuje naše každodenné interakcie či už v bežnom živote, alebo v terapii.  V individuálnom aj skupinovom tvorivom procese sa budeme hraníc dotýkať. Cez rôzne formy prejavu – od impulzívneho až po riadený, budeme  spoznávať, ako s hranicami narábame, ako ich vymedzujeme, cítime, chránime, prekračujeme, posúvame....

 

  • Mgr. Lucia Kubinová, PhD.

Pôsobí ako odborná asistentka na katedre pedagogiky FIF UK v Bratislave. Zaoberá sa teóriou výchovy, pedagogikou voľného času, no vyučuje aj voliteľné predmety prepájajúce pedagogiku s terapeutickými prístupmi. Je psychoterapeutka a poradkyňa pod supervíziou, absolvovala dlhodobý výcvik v existenciálnej analýze a logoterapii pod záštitou spoločnosti SLEA v Prahe. Jej cieľom je okrem terapeutickej a poradenskej práce s klientami priniesť dostatočne hlbokú individuálnu skúsenosť zameranú na sebapoznanie aj študentom odboru pedagogika na FIF UK, nakoľko v súčasnosti je potrebné nahliadnuť na výchovný proces novým spôsobom. Bez prijatia a vedomého uchopovania vlastných emočných zranení nie je možné adekvátne pôsobiť na rozvíjanie charakterových úrovní osobnosti detí a mládeže. Ťažiskom týchto kurzov je fenomenologické nazeranie na vlastné dynamizmy, práca s hodnotami, rozprava s vlastným svedomím a vytváranie priestoru pre zmysluplnosť.

 

Prednáška: Na zdroje zamerané poradenstvo inšpirované stacionárnou terapiou psychiatrických pacientov

V súčasnosti už nie je tajomstvom (i keď stále ide o pomerne tabuizovanú oblasť), že pribúda psychiatricky liečených pacientov a tiež klientov v psychoterapii či poradenskom procese. V odbornej literatúre môžeme sledovať analýzy súčasného stavu globalizovanej spoločnosti - jej hodnotového relativizmu, akcelerácie, zahltenosti podnetmi, konzumu a pod. S tým je spojené široké spektrum porúch na psychickom zdraví jednotlivcov a spätné pôsobenie tohto neutešeného rozpoloženia jednotlivcov na stav kolektívu. Nie je úplne zrejmé, či v tomto začarovanom kruhu bola najprv spoločenská situácia, ktorá spustila psychické ujmy, alebo to boli práve individuálne blokády v živote človeka, ktoré sa zrkadlili v kolektívnom stave ľudstva. V príspevku sa pokúšame ponúknuť východisko z tohto kruhu práve obrátením pozornosti na individuálne zdroje osoby.  Ako inšpirácia nám slúži dlhodobejšia stáž v psychiatrickom stacionári, kde máme možnosť sledovať proces posilnenia vlastných kompetencií pacientov zmysluplne zaobchádzať so svojim stavom a vôbec so svojim vlastným životom. Arteterapeutické a imaginatívne techniky vhodne dopĺňajú terapeutické a poradenské skupinové sedenia a je ich možno aplikovať aj u detí a mládeže práve pre ich zrozumiteľnosť, hravosť a jednoduchosť. Niektoré z nich v príspevku uvádzame ako ďalšie možné cesty obohacovania výchovno-vzdelávacieho procesu či už v škole alebo výchovno-vzdelávacích zariadeniach či v iných voľnočasových aktivitách.


 

  • Mgr. Petra Baslíková, Ľuba Sajkalová (SK)

Mgr. Petra Baslíková

Galerijná pedagogička a metodička vzdelávacích programov Galérie mesta Bratislavy, vzdelanie: Dejiny umenia a kultúry, Trnavská univerzita v Trnave, predchádzajúce skúsenosti: pedagogička a metodička vzdelávacích programov v SNG, absolventka kurzu Filiálnej terapie v Inštitúte Terapie Hrou.

Mgr.art Ľuba Sajkalová, Art.D.

Výtvarná pedagogička a metodička vzdelávacích programov Galérie mesta Bratislavy, vzdelanie: Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, Katedra textilnej tvorby. Okrem výtvarnej činnosti sa v minulosti venovala pedagogickému pôsobeniu, interný doktorand (2001-2004) a pedagóg na VŠVU (2005 - 2008), externý výtvarný pedagóg a metodik GMB, SNG, Kunsthalle, Bibiana.

 

Workshop: KNIHA TROCHU INAK (Trvanie: 90 min.) Miesto: Pálffyho palác GMB, Panská 19, stála expozícia umenia 20. a 21. storočia
Knihy v galérii neslúžia len na čítanie, ale aj na uvažovanie nad novými významami  a posolstvami týchto predmetov, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou našich každodenných životov. Kniha ako objekt či súčasť inštalácií poskytuje mnohé roviny „čítania“ a vedie nás  k novým uhlom pohľadu na svet vedomostí a informácií, ktorý nás obklopuje.

 

  • Mgr. Nataša Krajčiová

Vyštudovala som PF UK Bratislava , katedra ŠLP : odbor psychopédia, etopédia a ergoterapia. Absolvovala som  Komunitný výcvik v skupinovej psychoterapii a v skupinových formách korektívnej práce s mládežou / VÚDPaP Bratislava – Dr. Hana Prokešová a Dr. Peter Zátopek/a Základní sebaskušební výcvik ve skupinové psychoterapii s teoretickou nadstavbou psychoterapie závislosti / SUR Praha -prof. Jiří  Heller a Doc.Ján Kožnár/ následne štúdium Arteterapie na Masarykovej univerzite v Brne./ Doc. Otto Čačka a Mgr. Petra Vláčilová/. V praxi som sa venovala deťom predškolského veku- diagnostikovaniu a korekciám školskej zrelosti cez kresbu, diagnostikovaniu a korekciám žiakov so ŠVVP v rámci poradenstva, učila som MP deti a deti s poruchami učenia  na ZŠ a v neposlednej miere som pracovala s psycho-sociálne nerušenou mládežou v reedukačnom domove. Momentálne pôsobím,na psychiatrickom oddelení v Nemocnici s poliklinikou Prievidza ako liečebný pedagóg – arteterapeut, kde sa venujem pacientom na akútnom oddelení a v doliečovacom procese na stacionári.

 

Workshop: Arteterapia v liečbe závislostí

Prezentácia pojednáva o využití arteterapie, ako podpornej psychoterapeutickej metódy, v liečbe a doliečovaní  závislých pacientov, s dôrazom na jej diagnostický a terapeutický  prínos pre pacienta v jeho liečbe na oddelení  a v doliečovacom procese  na stacionári.

 

  • Mgr. Tono Gúth

Zakladateľ OZ Zvuky cez ruky, Etnobubnovej školy Rytmika a kapely La3no Cubano. Študoval sociálnu prácu na Univerzite Komenského v Bratislave. Po skončení štúdia absolvoval ďalšie vzdelávanie so zameraním na: skupinovú prácu a dynamickú psychoterapiu SUR u: Honza Kožnar; Vlado Labath; hudobnú pedagogiku, muzikoterapiu: Ida Kelarova; Joseph Moreno;  Jaroslava Zeleiova; Elena Amtmanová, SK;Zdeňek Šimanovsky, Matej Lipský, Manuela Widmer, /Orffova škola Salzburg/ Karin Schumacher, /Berlín/; Ursel Burek, DE; Cornelia Cubasch-König und Peter Cubasch, AT. S OZ Artea a Českou MT asociáciou spolulektoroval dlhodobý muzikoterapeutický výcvik (200 hod.).
Perkusiam sa venuje od roku 1998. Intenzívne začal perkusie študovať na ročnom dobrovoľníckom pobyte Paríži u afrického učiteľa Mukombu zo Zairu. Ďalšie hodiny perkusií z rôznych častí sveta absolvoval u týchto učitelov:  Insuk Lee; Paco Vega;  Hearn Gadbois; Eddy Portella; Mamady Keita; Djakali Kone; Martin Verdonk, You Tube.com Organizuje rôzne rytmické, hudobné a muzikoterapeutické projekty, workshopy, kurzy, koncerty na Slovensku a v zahraničí. Hrá v rôznych hudobných projektoch ako napr. La3no Cubano, Transglobal Refugee crew, Drumstas.

Workshop: Vlna za vlnou sa valí... Rytmus v každodennom živote, muzikoterapii a hudbe
Rytmus rozvíja hudobné cítenie a zároveň podporuje komunikáciu, tvorivosť, sebavyjadrenie, sociálne cítenie... Rytmus spája ľudí, je to univerzálna reč, ktorou môžu komunikovať ľudia z rôznych častí Európy ale aj sveta. A to nielen zdraví.
Dá sa k tomu dostať intuitívnou cestou a vedomou cestou.
Vedomá cesta trvá dlhšie ale človek, môže potom lepšie riadiť, meniť, komunikovať rôzne rytmy. Väčšina ľudí ma šťastie, že má hlas - nohy - ruky (základné hudobné nástroje). Významnú úlohu zohráva vnímanie tiaže, napnutia a uvoľnenia svalov. A samozrejme rytmické opakovanie pohybov, keďže svalová pamäť potrebuje čas.
Každý má rytmus, a rytmus patrí medzi  základné esencie života - to je jedna z hlavných myšlienok čo sa snažím(e) v rámci mojich/našich workshopov šíriť medzi ľudí.

 

  • PhDr. Monika Piliarová, Mgr. Ing. Dana Farkašovská

PhDr. Monika Piliarová - klinická psychologička, pracuje v Dennom centre duševného zdravia v Košiciach. Absolvovala Kognitívnu behaviorálnu terapiu v Inštitúte KBT Liptovský Mikuláš, Supervízny výcvik KBT v medzinárodnom inštitúte Odyssea Praha. Venuje sa špecializovanému sociálnemu poradenstvu individuálnou a skupinovou formou, predovšetkým u klientov s duševnými poruchami. Absolvuje arteterapeutický kurz u Prof. Jaroslavy Šickovej, PaedDr.,PhD.

Mgr. Ing. Dana Farkašovská - psychologička, absolventka Autogénneho trénningu I,II. MUDr. Hašto, aktuálne v psychologickej príprave. Venuje sa v zariadení edukačnej činnosti. Spoluvedie arteterapeutické aktivity a prednáškový cyklus na tému prístupu ku klientom v sociálnych službách v pôsobnosti KSK.

 

Prednáška: Harmónia v nás
Skupinový program a tvorivá činnosť napomáhajú rastu osobnosti, obohacujú nás navzájom, podporujú sebauzdravujúce procesy, môžu nám pomôcť porozumieť tomu, že je v našich silách zmeniť seba samého, naše vzťahy a prostredie, v ktorom žijeme.
V súlade s týmto presvedčením ponúkame cieľovej skupine zážitok pozitívneho začlenenia cestou skupinovej arteterapie, nahliadnutie do psychosomatických vzťahov a nahliadnutie na seba ako na súčasť spoločenstva. Cieľová skupina, ktorá je často vyčleňovaná,stigmatizovaná, bude mať možnosť zážitku primeranej podpory „každý z nás je súčasťou sveta druhých“
Prezentácia výsledkov skupinovej práce v oblasti edukatívnej a arteterapie pre 40 klientov zariadenia. Ide o zdravotne znevýhodnené osoby s duševným postihnutím a ich blízke rodinné prostredie, osoby so sociálnym znevýhodnením ako aj deti a mladistvých zo sociálne slabších rodín.

 

  • Mgr. Zuzana Krnáčová, MA

Arte psychoterapeutka a pedagogička. Pracuje ako arteterapeutka na základných školách v Bratislave. Skončila Pedagogickú Fakultu UK a Goldmiths College University of London v Londýne kde získala titul Master od Arts v arte psychoterapii. Vo svojej praxi sa špecializuje na arteterapeutickú prácu s deťmi a mladými ľuďmi s emočnými problémami a problémovým správaním.

 

Prednáška: Arteterapia zameraná na proces v prostredí základnej školy.

 

  • Mgr. Viktor Brichta

Vyštudoval sociálnu prácu. Štyri roky pracoval ako streetworker v OZ Prima, neskôr ako kolízny opatrovník na UPSVaR BA III. a teraz už desiatym rokom pôsobí v  CPPPaP BA II. v oblasti prevencie sociálno-patologického správania u detí MŠ, ZŠ a SŠ, pracuje s „problémovými triedami“ formou teambuildingu. Vedie poobedný klub, ktorý je jeho srdcovou záležitosťou. V rámci klubu má na starosti hrnčiarsku dielňu, výtvarné aktivity, bubnovanie, outdorové aktivity, výlety, tábory. S kolegom vedie polouzavretú skupinu detí vo veku 8-12 r., kde využívajú rôzne arteterapeutické techniky.

 

Prednáška: Tvorba a využitie videa pri práci s deťmi v Klube s nízkoprahovými prvkami

Špecifiká aktivít v minimálne štrukturovanom priestore Klubu, jednotlivé kroky pri tvorbe videa, skúsenosti s využitia rôznych tém pri práci s videom.

 

  • Mgr. Ivona Rankovová, Mgr. Katarína Mihinová

 

Workshop: Ja – Ty – My v galérii

Umelecké diela môžu byť zdrojom inšpirácie pre nové uhly pohľadu na vzťahy, ktoré formujeme. Na workshope budete mať možnosť zažiť jednu z tém, ktoré sme otvorili v rámci arteterapeutického zážitkového programu Ja - Ty - My realizovaného v spolupráci s Galériou mesta Bratislavy. Okrem reflexie bude priestor aj na diskusiu o možnostiach uplatnenia arteterapie v prostredí galérie.

Sponzori

bottom of page